25 aastat Nõo Sulgpalliklubi...

   ...kuidas siis kõik algas? Nagu B.G.Forselius viis 17. sajandi lõpu poole kaks tublit poissi Rootsi kuningale oma tarkust näitama, viisin mina 1988 a. sügisel kolm 2.klassi poissi Tartusse Lai tn. spordihoonesse(praegune Uus teater). Seal treenis Eesti Sulgpalli alustala Helmut Valgmaa oma tudengeid ühel väljakul,ta tegi poistega mõned harjutused ja soovis edu. 1991. aastal üllatasime Eesti noorte meistrivõistlustel noorimas vanuseklassis nende poiste kolmikvõiduga: Sven Illing, Alar Mäerand, Tarmo Kaljur ja lisaks esikoha võitja Evelin Vilkmann.Selline algus andis tõuke edaspidisteks treeninguteks ja 1996. aastaks 23 Eesti noorte meistrivõistluste medalivõitu tõestas, et oleme õigel teel.
  Väga raske on seda 25.aastat tegemisi ühte artiklisse kirja panna, kuna materjali kogunenud lausa suure uurimistöö jaoks. Algust on siiski tehtud uurimistöödega: Piret Vaughan (Hamer) Nõo Sulgpall 1975 - 1997 ja Helen Klaos(Reino) uurimus sulgpallist Nõos 1998 - 2001.

 * Lühidalt Nõo sulgpalliajaloost.
Sulgpallipisiku tõi Nõkku kehalise kasvatuse õpetajana töötanud Reet Valgmaa - temaga toksisime vahel vahetunnis seda sulgpalli,mille materjal oli muidugi  nailonist. Reet on NSVL meistrivõistluste kahekordne kuldmedali omanik naispaarismängus ja hõbe üksikmängus.Lisaks veel noorte üleliiduliste meistrivõistluste tiitlid.
  Reet nakatas sulgpallipisikuga Ann Mardla (Avarlaid), kes siis aastatel 1978 - 1984 võitis kokku kuus Eesti meistrivõistluste tiitlit, seda kõigis mänguliikides.!

*Ilma kohalike tublide inimeste toetuseta poleks midagi juhtuma hakkanud.Enne klubi loomist toetas võistlussõite ja sulgpallivarustuse muretsemisel  Enn Liba - Nõo kooli direktor. Hiljem siis Nõo vallavalitsus, kelle essotsas olid Tiit Kubri ja Esta Tamm ja kooli poolt Nõo Reaalgümnaasiumi direktor Jaanus Järveoja. Kaastoetajateks veel ettevõtja Väino Illing .Peeter Lepisk´i poekett Harald muretses klubi esimesed võistlussärgid, Nõo Lihatööstuse direktor hr. Toomas Kruustük võimaldas muretseda klubi esindusdressid, hiljem veel klubile võistlussärgid koostöös Hansa Äritarkvara osaniku Roland Kasela´ga. Ja kuidas siis nende heade toetajate abiga mitte püüelda  tulemusteni ...
 ...kuigi järgnevast edust ei osatud nagu unistadagi, aga nii ta kujunes ...noormängijatest tippudeni.

   Väike statistika:
*Nõo sovhoosi direktori Kalju Kruusi ettevõtmisel rajatud kaarhallis hakkasime korraldama 1991 aastast rahvusvahelisi turniire.  Osalejad Moskvast, Gatšinast(Peterburg), Leedust ja Lätist. Sama aasta detsembris registreeriti Nõo Sulgpalliklubi äriregistrisse.
*1995. aastast pandi alus ka sõprussidemetele Euroopa tugevaima sulgpallimaa pealinna Kopehhageni klubi I.K.Tonoga. mis kestsid viis aastat.Meid majutati peredes ja saime tuttavaks Taanimaaga.
* Tõrva suvistes treeninglaagrites oleme osalenud alates 1992 - st aastast ja seega juba 25x järjest!
*Tähelepanuväärne, et 2008. aasta Eesti noorte meistrivõistlustel saavutati U15 klassis kolmikvõit poiste üksikmängus ja paarismängus! Esikoha võitis üksikmängus Robert Kasela ja paarismängu koos Mikk Järveoja´ga, nemad ka edasised täiskasvanute meistrivõistluste medalivõitjad.
*2009 aasta U17 klassi Euroopa meisrivõistlustel 5 nõokat seitsmeliikmelises Eesti koondises!
*Eesti noorte meistrivõistluste võitjate nimetamine võtaks palju ruumi, sest neid kuldmedali kohti on siiani 80 ja medali kohti üldse 231. Kõige edukam oli 2013.aasta, kus Nõkku toodi 10 Eesti noortemeistrivõistluste tiitlit!
*2012 aastal koolide maailmameistrivõistlustel Portugalis 6. koht ja 2014. aastal samadel võistlustel Taivanis 4.koht!
*Tegelesime veel erinevate spordialadega: 2006.aastal, 6-7.klassi Tartumaa  meistrivõistlustel võrkpallis I koht(koosseisus,kaks mängijat mujalt),vabariigi saalihoki koolide meistrivõistlustel neiud 4.koht, Indiaca noorte MM-l Nõos II koht, Eesti noorte kergejõustiku meistrivõistlustelt 10 medalit, Margit Volkmaan kahekordne meister ´B´ klassi odaviskes , jne.

 Heleni ja Pireti ajastu...
* 1998.aastal kutsuti Piret IBF-i,maailma sulgpalliföderatsiooni laagrisse Ameerika Ühendriikide olümpiakeskusesse, Colorado Springs´i.
*1999.aastal Helen  Euroopa I liiga (Polonia Cup) võistkondlikel meistrivõistlustel ´pronksmedal´!
* Piret ja Helen: 2005 aasta Euroopa meistrivõistlustel naispaarismängus 9.koht.Samal aastal nimetati nad Tartu linna parimaks  võistkonnnaks! Samal aastal MM-l paarismängus 28.koht.
*2005 aasta paarismängu maailma edetabelis 37.kohal! Olid ka 2007 aastal OM-de kandidaadid, ja rahaliste toetuste saajad  aga toimus vist mingi rahade ümberjagamine ja nad kustutati nimekirjast!  Ei pääsenud seega Olümpiale.
*Piret on kuuekordne ja  Helen seitsmekordne Eesti meister.

  Kristini ja Helina ajastu....alustasid treeningutega vastavalt esimesest ja teisest klassist.
*2011.aasta Eesti meistrivõistlustel Nõo spordihoones paarismängus ´pronksmedal´, 13 aasta vanustena on nad läbi aegade noorimad medalivõitjad!
*2014.aastal Kristin osales noorte olümpiamängudel Nanjingis(Hiina),kuhu pääses mängima 32 sulgpallurit.
*2015.aastal Kristin ja Helina Euroopa juunioride meistrivõistlustel ´pronksmedal´, üldse esimene tiitlivõistluste medal Eesti sulgpalliajaloos.
  Samal aastal toimunud esimestel Euroopa mängudel Bakuus naispaarismängus 9.koht.
*2015.aasta juunioride MM-l Peruus(Lima) samuti 9.koht, sealhulgas võideti jaapanlannasid.
*2015.aasta Tartumaa(ka Tartu linn) parim võistkond. 2016.aastal kutsuti osalema vabariigi aastapäeval presidendi vastuvõtule.
*2016. aasta Euroopa meistrivõistlustel 9.koht ja eelmise aasta septembrist ka EOK toetuse saajate nimekirjas.
Tõnis Mäerand - ettevõtja, eraisik; Kaido Peiker - Baltic Cargoline Pro OÜ ja Vahur Vuks - Bacula AS-Aakre moos: nende inimeste õigeaegse toetuseta poleks neiud Euroopas heade tulemusteni jõudnud!

  Tänu tublidele noormängijatele on Nõo klubi olnud vabariigis kolmel viimasel aastal kõige tulemuslikum noorte sulgpalliklubi spordisaavutuste põhjal.
*Nõo klubi mängijad on  kogunud tänaseks ka 6 Eesti meistritiitlit ja kokku 16 medalikohta.
  Ka Kati-Kreet Marran´i 2016.aasta sügisel Hispaanias toimunud juunioride MM-l saavutatud naispaarismängu 17.koht(90 paari hulgas)  on tore jätk meie klubi tegemistele. Loodame, et jätkub ka noortel mängijatel tahtmist kõrgemate  tulemusteni jõuda!
  Evelin  ja Kätrin Vilkmann, Helen Klaos, Liis Järveoja, TÜ kehakultuuri teaduskonna lõpetajatena ja Robert Kasela on rakendust leinud treeneritena Tartu klubides, kuna suurtel klubidel lahedamad võimalused. Aga tore siiski.
  Veerandsajandiga läbi käidud teel on leitud palju toetajaid ja ka ilma tublide lastevanemateta poleks kindlasti niisuguste suurepäraste tulemusteni jõutud.Eriti tänulik olen lastevanematele Ahto Reino ja Amar Marran. Aitäh!
  Nõo vallavalitsuse ja volikogu jätkuva toetuseta poleks meie klubitöö jätkusuutlik olnud.Aitäh! Loodame, et oleme omalt poolt küllaldaselt emotsioone pakkunud Nõo valla noortele ja teistele kaasaelajatele.
  Sügav kummardus meie klubi poolt kõigile teekaaslastele! Suur aitäh Nõo valla elanikele!

Mart Mäerand,
Nõo Sulgpalliklubi juhatajaFacita Mööbel
Facita mööbel ja Nõo Sulgpalliklubi alustasid uuest hooajast koostööd.
Eesmärk - aidata kaasa klubi parematele sportlikele saavutustele.
Uuri lähemalt: www.facita.ee

Aitäh Nõo mängijate poolt!


Permalink Leave a comment

Leave a Reply

Popular Posts

Categories

Contributors

Blogger news

Archives

Blogroll

Powered by Blogger.